Články a informace o feedrovém chytání

Průvodce koupí feedrového prutu pro rekreačního rybáře


Když jsem vybíral svůj první feedrový prut, přišel jsem do nejbližšího obchodu a oznámil prodavači, že jsem se rozhodl začít chytat feedrem. Ten mě neomylně zaškatulkoval do patřičné zákaznické kategorie, sáhl za sebe po průměrně dlouhém prutu s průměrnou (medium) akcí za průměrnou cenu.

V té době onen prodavač učinil zcela standardní rozhodnutí. Rybáři, který netušil, co vlastně může chtít, prodal „univerzální“ prut, který začátečníka uspokojí, ale pokročilého rybáře nenadchne. Zda se při jeho výběru řídil výši marže u značky, kterou v ČR zastupuje, nebo něčím jiným, bylo tenkrát de-facto jedno.

Časem jsem poznal, že onen prodavač je i perfektní rybář s širokým záběrem znalostí od plavačky, přes feeder až po kaprařinu ...

Náhrada originálních špiček Shimano levnější alternativou

Řada rybářů hledá, zda lze náhradit originální špičky Shimano nějakou levnější alternativou. Ano je to možné, ale důrazně to nedoporučuji. Pruty Shimano Antares, Speedmaster a Beastmaster medium, light a picker používají shodné špičky o průměru 2,3 mm (SD - SMALL DIAMETER). Většina konkurenčních výrobců používá feedrové špičky o větším průměru, a tak je lze po zabroušení do prutu Shimano „napasovat“.

Dle mého názoru se ale jedná o vyhozených 100 Kč za levnou špičku. Troufnu si tvrdit, že na trhu nenaleznete levnější konkurenční špičky, které budou srovnatelné co do kvality detekce a zejména odolnosti samotné špičky.

Já sám jsem začínal s pruty AwaShima na něž náhradní špička stojí něco přes 100 Kč. Posléze jsem svoji výbavu rozšířil o Amnesii od Semy, což už je velice slušný prut a špičky lze na něj sehnat také za cca 120 Kč za kus. Při prvním setkání s pruty Shimano mě ale fascinovaly právě dodávané špičky ...

Feedrové špičky pro Shimano Antares

Shimano Antares používá dvě základní řady špiček. První s označením Super Tips jsou určeny pro klasické pruty s korkovou rukojetí. Oproti tomu pruty s řady DynaBalance používají špičky Super Hollow Tips. Tyto špičky jsou duté, což by mělo umožnit přesnější detekci záběru. Obavy z menší odolnosti těchto dutých špiček nejsou namístě, dle mých zkušeností vydrží snad ještě víc než klasické plné feedrové špičky Shimano.

Pro obě řady prutů se feedrové špičky vyrábějí v provedení SD i LD. Provedení LD (large diameter) jsou určeny pro pruty kategorie heavy. Provedení SD (small diameter) je určeno pro pruty řady medium a light. Feedrové špičky pro pruty DynaBalance nejsou záměnné s těmi konvenčními – tyto duté špičky jsou s prutem spojeny trnovými spoji, obdobně jako jednotlivé díly feedrového prutu ...

Tags: 

Výběr konkrétního prutu pro jednotlivé revíry a způsoby feedrového lovu.

Menší rybník, cílová ryba kapr do 4 kg

Obvykle chytáme na kratší a střední vzdálenosti do cca 35 m. Prut musí být dostatečně pružný, aby utlumil výpady ryby a zabránil přetržení relativně slabého návazce (okolo 0,14 mm).

Tomu ideálně vyhoví prut medium se semiaparabolická až parabolická akcí. Špičku použijeme tu nejjemnější z dodané sady, pouze v případě silnějšího větru zvolíme některou silnější.

Jeden z nejlepších prutů na takový revír je Shimano Anatares medium, na němž kromě kvalitního zpracování oceníte semiparabolickou akci a vysoce kvalitní špičky, které při slušném zacházení snad nejde zlomit ...

O nás

Rybářský internetový obchod www.Ryba.cz se specializuje na prodej a poradenství v oblasti lovu ryb feedrem. Majitelé eShopu jsou aktivními férovými závodníky a svoje zkušenosti se snaží předávat rekreačním rybářům. Na webu proto naleznete nejenom nabídku prutů , navijáků a feedrového příslušenství, ale zejména recenze těchto produktů v každodenní rybářské praxi.

Způsoby doručení

Zakoupené zboží si můžete osobně vyzvednout v naší kamenné prodejně, nebo Vám jej zašleme až domů.

Doprava zdarma

Doprava zdarma až k vám domů je poskytována při nákupu prutů nebo navijáků nad 2000 Kč.

Slevový program

Slevy a bonusy ve výši až 5% naleznete v našem slevovém programu.

iShopping - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.